Cross Country Details

Entry details and start times for this weekends State Cross Country Championships are listed below.

If you believe you have registered but are not showing on the list, please contact the Little Athletics Tasmania Office at office@taslittleathletics.com.au as soon as possible

IMPORTANT NOTES:

  • No event will start before 11am.
  • Events may commence earlier than the estimated times above (not before 11am) but no event will start more than 30 minutes before the times listed above unless all registered athletes are present.
  • Registration desk for check in will be open from 10:15am. Athletes are required to check in at the registration desk at least 30 minutes prior to their race.
  • We will “walk the course” at 10:40am for anyone wanting to ensure they know which way they are going. Marshalls will be on the course to guide athletes as well.
  • There will be printed copies of the course maps available for viewing on the day.
  • Under 6 and Under 7 events are non-championship events and all participants will get a Certificate of participation.
  • Top 3 in each age group/gender (from Under 8 up) will receive medals and all others will receive ribbons.
  • Athletes are to compete in their Little Athletics Centre or Club uniforms (obviously name badges will have last years age groups on them).

Course Maps – Under 6Under 7/8Under 9/10Under 11/12Under 13/14/15Under 16

Start Lists & Time Table

U6 Molly Gray HD 11:00 AM
U6 Opal Patmore SL
U6 Clover Viney NE
U6 Harrison Claxton CLA 11:00 AM
U6 Joseph O’Connor HD
U6 Jonas Rush SL
U7 Charli Brewster LTN 11:05 AM
U7 Indianna Hosking SL
U7 Abigail Hrycyszyn SL
U7 Hugh Mitchell-Collins BNE 11:05 AM
U7 Felix Nichols Howe KGB
U7 Edward Owen QGB
U8 Maia Barritt SL 11:15 AM
U8 Isla Harwood QGB
U8 Lexie Viney NE
U8 Amali Viney SL
U8 olive watson CLA
U8 Grace Wood CLA
U8 Lily Woolley SH
U8 Freddy Barnewall LTN 11:15 AM
U8 Hayden Brewster LTN
U8 Ronan Henderson HD
U8 Nathaniel Kelly SED
U8 James Sewell HD
U9 Ella Cole HD 11:25 AM
U9 Eliza Davie SL
U9 Hanya Rush SL
U9 Harper Smith SL
U9 Isabella Warn HV
U9 Riley Broad SL 11:25 AM
U9 Dylan Broad SL
U9 Jake burt HD
U9 Archie Mathieson SL
U10 Rori Barwick SL 11:35 AM
U10 Layla Brewster LTN
U10 Grace Claxton CLA
U10 Hunter Fitzallen SL
U10 Alexis Harmey SL
U10 Bronte Krapf SL
U10 Phoebe Sewell HD
U10 Willa Thost CLA
U10 Amelia Watson CLA
U10 Kade Barwick SL 11:35 AM
U10 Zane Dean NLWC
U10 Flynn McPhail QGB
U10 Oscar Nichols Howe KGB
U10 Eli Patmore SL
U10 Leo Thost CLA
U10 Emmitt Triffitt CMT
U10 Jakai Wescombe BNE
U11 Madeleine Bissett HD 11:45 AM
U11 Mia Fehlberg BNE
U11 Chloe Gray HD
U11 Chloe Harper LTN
U11 Scarlett Henderson HD
U11 Ava Kelly SED
U11 Isabella piesse BNE
U11 Gracie Schofield HD
U11 Meg Tilyard ED
U11 Eboni Wesley SL
U11 Ellie Woolley SH
U11 Libby Crispin BNE
U11 Thomas Davie SL 11:45 AM
U11 Alfie Palmer SL
U12 Annabelle Cook SL 12:00 NOON
U12 Isabella Costa HD
U12 Mia Kruse CLA
U12 Violet Owen QGB
U12 Macie Petterwood SL
U12 Eva Shaw SL
U12 Tess Stansfield HD
U12 Edith Tracey HD
U12 Zahli Wescombe BNE
U12 Hunter Dean NLWC 12:00 NOON
U13 Sophie Brewster LTN 12:15 PM
U13 Lani Broad SL
U13 Isabelle Cooper DPT
U13 Ashley Fehlberg BNE
U13 Bella Shaw SL
U13 Lily Smith SL
U13 Lacey Tilyard ED
U13 Mia Van Neutegem BNE
U13 Nikolai Costa HD 12:15 PM
U13 Xavier Davie SL
U13 Samuel Lindsay BNE
U13 Flynn Smith HV
U14 Blaise Fitzallen SL 12:35 PM
U14 Clare Giblin QGB
U14 Isobel Gray HD
U14 Hannah Kull KGB
U14 Hamish Cook SL 12:35 PM
U15 Matilda Nichols Howe KGB 12:35 PM
U15 Bonnie Talbot SL
U15 Blake whitehouse SL 12:35 PM
U16 Isabella Davie SL 12:35 PM
U16 Demi Petterwood SL
U16 Mitchell Walker HD 12:35 PM